Co to jest zwolnienie dyscyplinarne?
Dyscyplinarka, to potoczna nazwa rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę w trybie natychmiastowym, z winy pracownika. Wówczas nie ma konieczności zachowania okresu wypowiedzenia.
Kiedy pracodawca może zastosować dyscyplinarkę?
Nie każde zawinione działanie pracownika pozwala na to, aby pracodawca mógł skorzystać z tego trybu rozwiązania stosunku pracy.
Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
Jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych w powyższym przypadku można zakwalifikować samowolne niestawienie się pracownika w miejscu pracy bez żadnego usprawiedliwienia.
WAŻNE
Pracodawca musi pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Jaką formę powinno mieć wypowiedzenie?
Konieczne jest również złożenie pracownikowi oświadczenia na piśmie, z podaniem konkretnej przyczyny, którą pracodawca uznaje za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.