Remont dachu wiąże się z koniecznością załatwienia pewnych formalności – nie zawsze jednak będzie oznaczało to konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, w niektórych przypadkach wystarczy samo zgłoszenie prac w starostwie. Dlatego też, ważne jest ustalenie, czy planowane prace spełniają definicję remontu, czy też w świetle prawa budowlanego będą już rozumiane jako przebudowa dachu, co będzie rodziło konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Należy w tym miejscu nadmienić, że bieżąca konserwacja dachu, nie będzie wymagała nawet zgłoszenia do starostwa.
Remont, w świetle prawa budowlanego należy rozumieć jako wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Przebudową natomiast będzie już wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego.
Wymiana pokrycia dachowego polegająca na zastąpieniu starej blachy nową, bez ingerencji w konstrukcję dachu wchodzi w zakres remontu dachu. W tym przypadku, nie ma potrzeby występowania o pozwolenie na budowę, konieczne będzie jednak zgłoszenie zamiaru przeprowadzenia remontu w starostwie.
Zgłoszenia dokonuje się na piśmie, na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac remontowych. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz, który jest dostępny zarówno w budynku urzędu, jak i na stronach internetowych. Należy w nim określić sposób, rodzaj i zakres przeprowadzanych prac, a także termin, na który zaplanowane zostało ich przeprowadzenie. Do zgłoszenia należy załączyć również oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. W przypadku uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ zobowiąże do uzupełnienia braków w określonym terminie.
Remont dachu będzie można przeprowadzić, jeżeli w ciągu 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia starosta nie wyrazi sprzeciwu w formie decyzji. Sprzeciw może zostać wydany, na przykład w sytuacji, kiedy organ uzna, iż w związku z zakresem prac wskazanych w zgłoszeniu konieczne będzie jednak uzyskanie pozwolenia na budowę. Podstawą do wniesienia przez organ sprzeciwu będzie również niezgodność planowanych prac z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Uzyskania pozwolenia na budowę będą wymagały natomiast prace związane z przebudową dachu. Pozwolenie będzie konieczne również w przypadku kiedy remont będzie prowadzony w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków.