Skontaktuj się 695.733.532

Czy można podwyższyć alimenty?

Ewa Tomala

Oczywiście istnieje szansa na podwyższenie alimentów, które rodzic będzie zobowiązany płacić na rzecz dziecka. Czas, jaki upłynął od daty wydania wyroku, w którym ustalona została wysokość alimentów pozostaje w tym przypadku bez znaczenia. Istotną kwestią, która stwarza podstawy do żądania zmiany wysokości alimentów jest już sama okoliczność, że potrzeby dziecka uległy wzrostowi. A zatem upływ lat od zasądzenia alimentów, nie będzie stanowił żadnej przeszkody do zmiany ich wysokości.

Z żądaniem zmiany wysokości alimentów, można wystąpić w przypadku, kiedy zaspokojenie aktualnych potrzeb dziecka wiąże się z większymi nakładami finansowymi. Roszczenie o podwyższenie alimentów uzasadnione będzie również wtedy, kiedy co prawda potrzeby dziecka nie uległy znacznemu zwiększeniu, ale znacząco wzrosły możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do alimentacji. Zdarza się bowiem, że alimenty zostaną zasądzone w bardzo niskiej wysokości, gdyż dochody zobowiązanego do płacenia alimentów, kształtują się na niskim poziomie. Zatem w sytuacji, kiedy sytuacja majątkowa zobowiązanego uległaby zmianie na tyle, że mógłby on płacić wyższe alimenty, wówczas można żądać ustalenia poziomu rat alimentacyjnych na odpowiednim poziomie.

Jednakże, zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku trzeba pamiętać, że zakres świadczeń alimentacyjnych zawsze będzie uzależniony od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego rodzica.

Warto zatem wiedzieć, że przez usprawiedliwione potrzeby dziecka rozumie się takie potrzeby, które w danych okolicznościach są konieczne i uzasadnione do normalnego funkcjonowania i życia na wskazanym poziomie.

Z kolei możliwości zarobkowe i majątkowe to nie tylko zarobki faktycznie uzyskiwane, lecz również te zarobki, które osoba zobowiązana do płacenia alimentów, jest w stanie uzyskiwać przy dołożeniu wszelkiej staranności. W tym przypadku pod uwagę bierze się między innymi wykształcenie danej osoby czy też dotychczasowe doświadczenie zawodowe. W uzasadnionych przypadkach Sąd przy ustalaniu możliwości zarobkowych będzie brał pod uwagę wysokość zarobków, które zobowiązany jest w stanie uzyskać, jednakże nie osiąga ich z przyczyn, które nie zasługują na usprawiedliwienie, np. celowa rezygnacja z pracy, wykazywanie minimalnego wynagrodzenia za pracę, w celu ukrycia prawdziwej wysokości zarobków.

Osoba, która wnosi pozew o podwyższenie alimentów będzie musiała wykazać, że z jednej strony zwiększyły się usprawiedliwione potrzeby dziecka lub że zwiększyły się możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego. Będzie można wykazać, że zaszła i jedna i druga okoliczność. Usprawiedliwione potrzeby dziecka najlepiej wykazać poprzez zestawienie miesięcznych kosztów utrzymania, na dowód czego warto przedłożyć rachunki czy faktury, dokumentujące wydatki.

Ewa Tomala

Ewa Tomala

Radca Prawny